BOSTHLM Fastighetsmäklare

BOSTHLM Fastighetsmäklare

BOSTHLM Fastighetsmäklare

Örby - Älvsjö

Aspövägen 72

  • 7 rum och kök
  • 209 kvm
  • 7.995.000 kr utgångspris
Värdera din bostad

Beskrivning

Välkommen till detta blivande drömboende på ca 235 kvm med friköpt lekvänlig tomt på 794 kvm, mitt i hjärtat av Örby.  Här har du ett mycket väldisponerat hus med 4 - 7 sovrum, lättskött tomt med lekytor för barnen, uteplats i bra solläge, odlingsmöjligheter, närhet till lekplatser, skog, förskolor och skolor, mataffär och kommunikationer - perfekt läge för en barnfamilj.

Ett välhållet hus med renoveringsbehov. 

Huset är gediget och med ett unikt vardagsrum som verkligen sätter sin prägel på huset - med en takhöjd upp till nock på ca 5 meter, generösa fönster ut mot den grönskande trädgården har du ett suveränt socialt rum att njuta av.

Fin beläget mitt i Örby som är en av Stockholms äldsta villastäder. Ett hus med stora möjligheter för en barnfamilj att disponera till ett optimalt boende för just sina behov. 

Läget i villaidyllen Örby är mycket bra med en promenad på ca 3 minuter till Örbyskolan, lekplatser, förskolor och barnvänliga omgivningar finns i direkt närhet. Harmoni för hela familjen helt enkelt.

En planlösning med många olika alternativ, bara låta fantasin flöda. Möjligheterna är verkligen goda att skapa ett drömhem. Bara några minuter bort finns bussar till både t-bana och pendeltåg, med cykel är du på Södermalm på ca 25 minuter - utmärkta kommunikationer med andra ord.

Husets trädgård bjuder på såväl gräsytor, tidstypiska växter och frukträd mm. Plats för studsmatta och barnens lek bland annat. 

Oslipad diamant, sätta sin egen prägel, renoveringschans, blivande drömboende, ett hus för den händige - kärt barn har många namn. Detta hus har renoveringsbehov. 

- suveränt läge
- lättskött grönskande villaträdgård
- barnvänliga omgivningar
- närhet skola, mataffär, lekplats, bussar
- renoveringsbehov

*****
Vardagsrum
Ett generöst och unikt i ordets rätta bemärkelse vardagsrum med högt i tak på ca 5 meter upp till nock. En öppen spis som tornar upp sig i rummet på ena väggen, fönster från golv till tak så ljusinsläppet är något utöver det vanliga. Möjligheterna är förstås många att verkligen skapa ett drömboende med ett unikt vardagsrum som kan verkligen kan bli husets hjärta och själ. Bara sätta igång och skapa ett boende för minnen, kalas, socialt umgänge, släkt och vänner. Utgång till härlig uteplats i bästa solläge med sol under stora delar av dagen och mot kvällen - sydväst, kan inte bli bättre.  

*****
Sovrum 1, 2, 3, 4, 5, 6
Stora möjligheter med många sovrum för den som önskar. Fyra utmärkta sovrum på samma plan, inbyggda garderober och fönster ut mot trädgården från samtliga rum. Möjligheterna är verkligen goda för en familj med behov av många rum.  

*****
Kök
Ett funktionellt kök med bra förvaring och arbetsytor och plats för matbord i matrum med öppet ned mot vardagsrummet. 

*****
Badrum 1 och 2 samt gäst-wc
Badrum med dusch, handfat, på övre plan, ett badrum med dusch och bastu, samt en separat gäst-wc. 

*****
Garage och förråd
Utmärkta förrådsmöjligheter i garage, eller plats för en bil. I garaget bra anslutande förråd. Byter du uppvärmning kommer tankens yta frigöra ytterligare ytor. 

Friggebod på tomten. 

*****
Trädgård
En grönskande fin trädgård med plats för grönskande odlingar, barnens lek, grillen, studsmattan och avkoppling

Fastighetsinfo

Upplåtelseform och byggnad

Småhus - Friköpt. 7 rum och kök varav 5 - 7 sovrum.

Byggnadssätt

Vatten och avlopp: Kommunalt vatten året om/Kommunalt avlopp.

Ekonomi

Pris 7.995.000 kr utgångspris.

Driftskostnad

Totalt 3 595 kr/mån (43 140 kr/år) varav El 2 520 kr/mån, Vatten/Avlopp 1 075 kr/mån. Driftkostnaderna är uppskattade.

SMÅHUSENHET, HELÅRSBOSTAD FÖR 1-2 FAMILJER (220)
Byggnad, totalt värde: 2 799 000 kr
Mark, totalt värde: 4 248 000 kr
Summavärde: 7 047 000 kr

Taxeringsår: 2024
Byggår: 1945
Värdeår: 1945

Tomt
794 m², trädgårdstomt.

Fastighetsbeteckning
Stockholm BENSINPUMPEN 2

Fastighetsrättsliga förhållanden
Självständig, friköpt

Fullvärdesförsäkrad
Ja

Fakta - Huvudbyggnad
Byggnadstyp: Tvåplans radhus uppfört år 1945, med tilbyggd enplansdel mot baksida. 
Grundkonstruktion: grundsulor och mellangjutet betonggolv. Tillbyggnad troligen med krypgrund. 
Dagvatten: Avledning av dagvatten (stuprör och dränering) sker till kommunalt nät.
Hängrännor: Hängrännor och stuprör av plåt.
Stomme: Troligen murad med betonghålsten, blå lättbetong och tegel, enligt egen bedömning. 
Mellanbjälklag: Betong / trä
Fasad: Övervägande delar med plåtfasad, mindre delar med träfasad
Fönster: Övervägande delar med isolerglaskassetter, ett mindre parti med glasbetong
Takbeläggning: Övervägande del av yttertaksbeläggning med betongpannor, mindre del med papp och plåt. 
Ventilation: självdrag
Uppvärmningssystem: luft-vattenvärmepump och oljepanna med elpatron. Vattenburet system. 
Vatten och avlopp: Kommunalt vatten och avlopp.

Radon
Se radonprotokoll, korttidsmättning. Samt offert för åtgärd radon. 

Utförda renoveringar av nuvarande ägare
Uppskattade renoveringar av kök, badrum ytor från 2000. 

Planbestämmelser
stadsplan: Del av stadsdelen örby (1957-11-22)
tomtindelning: Bensinpumpen t 2-3 (1964-09-11)