BOSTHLM Fastighetsmäklare

BOSTHLM Fastighetsmäklare

BOSTHLM Fastighetsmäklare

Södermalm

Gotlandsgatan 68A, 3+4 tr

  • 5 rum och kök
  • 128 kvm
  • 14.500.000 kr /bud
Värdera din bostad

Beskrivning

** Vindsetage  144 kvm – Takterrass i söderläge – Högst upp – Möjlig balkong på nedre plan - Total golvyta 144 kvm **

Byggår 1910 och full av sekelskiftescharm erbjuder denna lägenhet i två plan en sällsynt möjlighet att skapa ditt drömhem. Här finns en fantastisk takterrass, placerad i gårdshusets tornliknande trapphus, där du kan njuta av solen och stadens silhuett i lugn och ro.

Med en flexibel planlösning, en total golvyta om 144 kvm och en atmosfär som förenar historisk karaktär med moderna bekvämligheter har denna bostad alla förutsättningar att bli något alldeles extra. Välkommen till ett hem där tidlös charm möter nutidens komfort – ett boende utöver det vanliga!

Flexibel planlösning – dubbla entréer, kök och badrum

Planlösningen erbjuder flera flexibla alternativ och du behöver inte vara bunden till den nuvarande utformningen. Idag utgörs denna etagevåning av en ursprunglig lägenhet där man på 80-talet införlivade och inredde den ovanliggande råvinden och gjorde om trapphusets tak till en unik terrass. Lägenheten har två separata entréer, två kök och två badrum. Våningsplanen binds vackert samman av den sista delen av gårdshusets tjusiga trapphus.
Möjligheterna är många! Här kan du skapa en uthyrningslägenhet om 1 rok eller 2 rok, ett eget kontor eller kanske ett extra boende för äldre barn som vill ha ett eget utrymme. Vill man ha ett mer spatiöst och lyxigt hem är det bara fantasin som sätter gränser. Här kan man skapa ett underbart hem med mycket fina kvaliteter. På nedre plan finns möjlighet till två bra sovrum, ett stort sällskapsrum, ett lyxigt badrum och egen entré. På vindsplanet kan man skapa ett mysigt vardagsrum, ett sovrum samt ett nytt, rymligt kök som erbjuder gott om plats för stora sällskap. Härifrån är det bara ett par trappsteg upp till den underbara terrassen. Se förslag på alternativa planlösningar.

Lugnt läge i charmigt gårdshus – mitt i Södermalms puls
I gårdshuset bor du lugnt och ostört, men redan när du tar ett steg genom gathuset befinner du dig i ett av Södermalms mest attraktiva kvarter. Gotlandsgatan är känd för sina pittoreska sekelskifteshus och den småstadskänsla som gör storstaden så trivsam.
En kort promenad tar dig till Nytorget med sina mysiga caféer, trendiga restauranger, charmiga butiker, lekpark och mataffärer. Utanför porten möter du Södermalms rika historia, och Bryggeriets gamla trädgård har förvandlats till en lekplats inspirerad av miljöerna i Per Anders Fogelströms älskade romaner – en perfekt blandning av kultur, historia och levande stadsliv.

Entréplan
På tredje våningen i gårdshuset möts du av en charmig entré som tidigare varit en del av trapphuset. Den vackra stentrappan binder idag samman de två planen och skapar en harmonisk helhet, samtidigt som det går att stänga av helt mellan våningarna för flexibilitet och avskildhet.

Hall
En inbjudande entré med klinkergolv och vitmålade väggar välkomnar dig. Här finns gott om plats för avhängning, skohylla och personlig inredning. Innanför entrén leder en inre hall med vackert furuplank på golvet vidare in till vardagsrummet. Hallen erbjuder generösa förvaringsmöjligheter, inklusive en charmig inbyggd garderob bevarad från byggåret.

Vardagsrum / Sällskapsrum
Vardagsrummet är rymligt och fyllt av karaktär med bevarade detaljer som djupa fönsternischer, vackra dörrar och klassiska lister. Här finns plats för både stor soffgrupp och kompletterande möblemang. Med ett tidigare bygglov för en stor balkong som sträcker sig från vardagsrummet till sovrumsfönstret finns möjligheten att skapa en fantastisk plats med utsikt mot gården.

Sovrum i rofyllt läge mot gården
Det lugna sovrummet erbjuder lättmöblerade ytor med plats för dubbelsäng, garderober och skrivbord. Den rofyllda gårdsutsikten skapar en fridfull atmosfär och gör rummet till en perfekt plats för vila och återhämtning. Under det befintliga golvet finns originalgolvet kvar för de som vill återskapa en än mer tidstypisk känsla. 

Exklusivt och funktionellt badrum
Det genomtänkta renoverade badrummet kombinerar tidlös elegans med modern funktionalitet. Väggar i högblankt vitt kakel och grå klinker i natursten ger en lyxig och tidlös känsla. Badrummet är utrustat med, toalett, inkaklat badkar med väggmonterad dusch, inklusive en regndusch med kromfinish som ger en spa-liknande upplevelse hemma. Belysningen är dimbar och man väljer själv vilken typ av ljus som passar. Handfatet vilar på en elegant grå kommod med rymliga lådor och smakfulla metallbeslag, vilket erbjuder både förvaring och design i världsklass. Den runda spegeln med diskret ram och matchande vägglampor förstärker den ljusa, inbjudande atmosfären. En integrerad tvättavdelning med tvättmaskin och torktumlare är elegant placerade under en praktisk arbetsbänk i trä, med överskåp i klassisk grå design som ger rikligt med förvaring. Stilrena kromdetaljer och frostat fönster kompletterar helheten och skapar ett ljust, luftigt och genomtänkt utrymme – perfekt kombination av komfort, funktion och sofistikerad design.

Kök – hemtrevligt med fokus på mat och umgänge
Stort, luftigt kök med plats för ett generöst matbord. Två stora fönster i olika väderstreck ger ett fantastiskt ljusflöde och skapar en öppen och inbjudande atmosfär. Köket är utrustat med spishäll och ugn, fläkt, diskmaskin samt kyl/frys – allt med stilren och funktionell design. Generösa arbetsytor och gott om förvaring gör det enkelt att laga mat och organisera köket, samtidigt som utrymmet erbjuder en perfekt samlingspunkt för familj och vänner. Även här finns originalgolvet kvar under det befintliga.

Övre plan
Den klassiska trappan mellan planen har elegant terrazzo-golv och stilrena räcken som ger både funktion och karaktär, samtidigt som ljuset från fönstret framhäver arkitekturens charm och byggnadens tidlösa stil. Här leds man in i entrén in till vindsplanet med vackra takbjälkar och snedtak.

Fantastisk takterrass i söderläge med utsikt – En riktig oas högt ovanför Södermalm
En gång i tiden byggdes taket på det tornliknande trapphuset om till en alldeles unik rund takterrass. En liten trappa leder dig upp och utformningen gjordes så att terrassen blev i tre nivåer där varje nivå kan göras till något speciellt. Solläget är underbart och utsikten är magisk. Vacker trall är nyligen lagd och eleganta trappsteg binder ihop ytorna på ett stilfullt sätt. Vacker puts i samma färg som byggnaden matchas perfekt med den svarta plåten, vilket skapar en sofistikerad känsla och en visuell koppling till byggnadens arkitektur. Med himlen som enda granne kan du känna dig helt själv bland takåsarna och njuta av lugn, avskildhet och panoramavyer som måste upplevas på plats.

På övervåningen finner ni en egen, fullständig våning, perfekt för den som önskar separata ytor eller generösa sällskapsytor. Planet är inrett med klinkergolv och vitmålade väggar och träder den klassiska vindsinredningen med charmiga snedtak, mörka takbjälkar och unika vinklar fram. Här finns kök, vardagsrum, matrum, sovrum och ett stilrent badrum som är inrett i samma sobra, eleganta stil som nedre planet, vilket skapar en harmonisk helhet med både funktion och karaktär.

Övrigt
Lägenheten är enligt lägenhetsförteckningen 127 kvm men är uppmätt april-2026 till 128 kvm där 128 kvm anges som boarea och total golvyta anges till 144 kvm. I förteckningen är lägenheten registrerad som 4 rok. Vid vissa ombyggnationer krävs ansökan om bygglov och/eller godkännande från styrelsen. 

Föreningsinfo

Upplåtelseform och byggnad

Lägenhet - Bostadsrätt. 5 rum och kök varav 2 - 3 sovrum. Våningsplan 3+4, hiss finns ej. Lägenhetsnummer 4. Föreningen HSB Brf Harven nr 216 i Stockholm (org.nr. 716417-6328).

Ekonomi

Pris 14.500.000 kr /bud. Månadsavgift 7 736 kr (Värme, Vatten, kabel-TV (grundutbud) ingår). Andel i föreningen är 7.9012 %.

Driftskostnad

Totalt 450 kr/mån (5 400 kr/år) varav El 250 kr/mån, Försäkring 200 kr/mån. Antal personer: 1. Driftkostnaderna är uppskattade.

Lägenhetens nettoskuldsättning

792 382 kr

Överlåtelseavgift

1 480 kr. Betalas av säljaren.

Pantsättningsavgift

592 kr.

Byggår
1910

Förening
HSB Brf Harven nr 216 förvärvade fastigheten under 1983 och består av 19 bostadsrätter varav 12 st 2 rok, 6 st 3 rok och 1 st 4 rok.  Total lägenhetsyta är 1 374 kvadratmeter. Föreningen är äkta och äger marken. Mycket välskött fastighet med ett flertal större renoveringar gjorda nyligen.

Genomförda renoveringar
2025 Fasadputs
2024 Ny tvättmaskin i föreningens tvättstuga
2022 Byte av garageport.
2022 Renovering av utsatta balkongräcken
2021 Fläktbyte gathuset
2021 Brandskydd
2021 Stambyte, med undantag av grovsoprum, tvättstuga, toalett/dusch och hobbyrum på bottenvåningen i gathuset
2021 Fönstermålning av fönster i utsatta lägen
2020 Målning av yttertak
2018 Renovering och målning av fasad mot innergården
2017 Mätning samt rengöring av ventilationsstammarna
2016 Åtgärder för att få ner radonvärden på bottenplan, installation av sug
2016 Byte av fönsterdörrar
2016 Byte av värmeväxlare
2016 Ombyggnad av lokal till lägenhet i gårdshuset
2014 Målning av fönsterkarmar och bågar
2012 Målning av fönsterkarmar och bågar
2012 Installation av ventilationsfläktar
2009 Uppfräschning av trapphus
2009/2010 Målning av fönsterkarmar och bågar
2009 Uppfräschning av trapphuset
2009 Byte av motor i garageporten
2008 Grundlig renovering av hiss
1982 Renovering av stammar

Kommande renoveringar