Tidaholmsvägen 34
- 2 rum och kök
- 56 kvm
- 2.900.000 kr
-
4354
-
4472
-
2333
Beskrivning
Välkommen till ett hem där ljuset, rymden och möjligheterna står i centrum, en stilren och välplanerad tvåa om 56 kvm på attraktiva Tidaholsvägen 34. Här bor du med generös takhöjd om ca 2,70 meter som tillsammans med stora fönsterpartier skapar en luftig och inbjudande känsla genom hela bostaden.
Redan vid första steget in möts du av en harmonisk helhet där ljusa ytskikt och fina materialval samspelar. Planlösningen är social och flexibel med ett stort, smakfullt renoverat kök som bjuder in till både vardag och fest. Här finns gott om arbetsytor, stilrena skåpluckor i dov grå ton, vitt kakel i klassiskt utförande och detaljer i mässing som ger ett elegant uttryck. Den generösa ytan öppnar dessutom upp för möjligheten att dela av och skapa ett extra rum för den som önskar.
Vardagsrummet är rymligt och lättmöblerat med plats för både soffgrupp och matplats. Härifrån nås bostadens balkong i västerläge, här sitter du ostört och njuter av lugnet med naturen som kuliss.
Sovrummet är rofyllt och väl tilltaget med bra förvaring och plats för både dubbelsäng och arbetsyta. Lägenheten erbjuder även goda förvaringsmöjligheter samt ett tillhörande källarförråd.
Bostaden ligger belägen nära både natur och storstadens puls, närhet till Nackareservatet med flertalet löpspår, utegym, badsjöar, stora ängar och även en 9-håls golfbana och Hammarbybacken med milsvid utsikt samt möjlighet till träningsaktiviteter året runt. Det är tio minuters promenad till badklippor vid Sickla sjö och till bryggor och caféer i Hammarby sjöstad. Det är en minuts promenad till Finn Malmgrens plan där det mesta finns: stor Coop-butik, apotek, gym, blomsteraffär, café, restauranger, 7-Eleven samt T-banan som tar dig in till Södermalm på 6 minuter.
Helt klart ett hem att trivas i!
Välkommen på visning.
Föreningsinfo
Upplåtelseform och byggnad
Lägenhet - Bostadsrätt. 2 rum och kök varav 1 sovrum. Våningsplan 2 av 3, hiss finns ej. Lägenhetsnummer 4. Föreningen BRF Professorn 3 (org.nr. 769613-9042).
Ekonomi
Pris 2.900.000 kr. Månadsavgift 5 207 kr (Vatten, värme, kabel-tv ingår). Andel i föreningen är 8.602 %.
Driftskostnad
Totalt 1 040 kr/mån (12 480 kr/år) varav El 500 kr/mån, Försäkring 540 kr/mån.
BRF Professorn 3 är en äkta bostadsrättsförening som bildades 2006 och består av 14 lägenheter på Tidaholmsvägen 34-36. Föreningen accepterar delat ägande mellan makar / sambos enligt stadgarna. Juridisk person accepteras ej.
Genomförda renoveringar:
2026: Stamspolning
2024: omvandling av garage och lokal till två bostadsrätter i sammarbeta med Gleipner-gruppen.
2023: Dränering
2023: byte av värmepanna.
2021: Balkonger renoverade.
2021: Fönsterfoder renoverade.
2021: Fasadsockel renoverad.
2019: Fiberinstallering i huset.
2019: Renovering av tak.
2018: Totalrenovering av tvättstugan.
2018: OVK genomförd.
2005/2006: Renovering av fönster mot gatan.
1987: Byte av stammar i kök och badrum.
1987: Byte av elstigar.
1987: Renovering av tak.
1987: Renovering fasad och balkonger.
Kommande renoveringar:
Föreningen följer en underhållsplan. Ingen planerade underhåll eller renovering i närtid.
Kommande avgiftsförändringar:
Föreningen planerar inga avgiftsförändringar i dagsläget (kontrollerat med styrelsen 2026-04-01).
Gemensamma utrymmen:
Föreningens medlemmar har tillgång till tvättstuga, ett cykel- och barnvagnsförråd samt en liten föreningslokal.
Parkeringsmöjligheter:
Det råder boende parkering via Stockholms Stad.
Kabel-TV:
Kabel-tv och bredband via Comhem till och med år 2026. Tillkommer utöver avgiften.
Bredband:
Internet-anslutning Anslutna till fibernätet via IP Only.
Bostadsrättsinnehavaren väljer leverantör och bekostar det själv.
Mark
Föreningen innehar tomträtt till fastigheten Professorn 3. Nuvarande tomträttsavgäld löper from 2019-07-01 till 2029-06-30.