Elin Wägners gata 27
- 5 rum och kök
- 100 kvm
- 4.995.000 kr Utgångspris
-
5099
-
4968
-
3781
Beskrivning
Högst upp i huset med attraktivt gavelläge, fri utsikt och sol hela dagen
- Högst upp i huset
- Gavelläge
- Utsikt från samtliga rum
- Balkong med kvällssol
- Välskött förening
Välkommen till denna ljusa och välplanerade bostad, belägen högst upp i huset i eftertraktat gavelläge. Lägenheten erbjuder ett högt och fritt läge ovanför trädtopparna med minimal insyn och en svårslagen utsikt från samtliga rum.
Här får du ett hem med ett fantastiskt ljusinsläpp där solen följer bostaden under hela dagen – från morgonsol till vackra solnedgångar i vardagsrummet. Balkongen vetter i ett soligt läge med sol från lunch till sen kväll. Till lägenhet medför även ett förråd och matkällare.
Föreningen är stabil och välskött med en trivsam gårdsmiljö som erbjuder grönska, blomsterprakt och gemensamma ytor såsom grillplatser.
Läget i Fruängen kombinerar lugn och närhet till service. Fruängens centrum nås på kort promenadavstånd med ett brett utbud av butiker, restauranger, service samt tunnelbana och bussar. I närområdet finns även Långbroparken och Långsjön med fina miljöer året om.
Välkommen på visning!
Föreningsinfo
Upplåtelseform och byggnad
Lägenhet - Bostadsrätt. 5 rum och kök . Våningsplan 3/3, hiss finns ej. Lägenhetsnummer 112. Föreningen Brf Elin Wägners gata (org.nr. 769610-7569).
TV- och internetanslutning
Ownit och Tele2.
Ekonomi
Pris 4.995.000 kr Utgångspris. Månadsavgift 5 756 kr (värme, vatten, bredband, Kabel-TV (grundutbud) ingår). Andel i föreningen är 0.739 %.
Driftskostnad
Totalt 754 kr/mån (9 048 kr/år) varav El 604 kr/mån, Försäkring 150 kr/mån. Antal personer: 3. Driftskostnaderna är individuella och kan skifta beroende på förbrukning, avtal och antal boende i lägenheten. Övrigt avser kostnad för TV/bredband.
Lägenhetens nettoskuldsättning
516 079 kr Bostadsrättens indirekta nettoskuldsättning baseras på föreningens skulder/lån minus föreningens räntebärande tillgångar och likvida medel. Beräkningen är gjord och baseras på senaste tillgängliga årsredovisningen. För mer information kontakta ansvarig fastighetsmäklare.
Boarea
Boarean är 100kvm enligt uppmätning SS 210554:2020. I föreningens register är den registrerad som 98kvm.
Bostadsrättsförening – Brf Elin Wägners gata
Brf Elin Wägners gata är en äkta bostadsrättsförening som bildades 2004 och förvärvade fastigheterna 2007. Föreningen består av 203 BR, 8 HR lägenheter samt 4 affärslokaler och 2 garage. Lägenheterna är fördelade på sju olika planlösningar:
-
1 rok: 45 st
-
2 rok: 41 st
-
3 rok: 99 st
-
4 rok: 11 st
-
5 rok: 13 st
Föreningen äger inte marken (tomträtt).
Föreningen erbjuder goda parkeringsmöjligheter:
-
77 parkeringsplatser utomhus (varav 39 med el och 24 med möjlighet till elbilsladdning)
-
36 garageplatser
-
4 gästparkeringar samt 2 publika laddplatser
-
P-plats: ca 275 kr/mån
-
P-plats med el: ca 350 kr/mån
-
Garage: 675–775 kr/mån
Kö förekommer till garageplatser. Parkering finns även på omkringliggande gator.
Gemensamma utrymmen:
-
Två tvättstugor (port 4 och 25)
-
Föreningslokal
-
Bastu
-
Övernattningsrum
Samtliga utrymmen bokas via digitalt bokningssystem.