BOSTHLM Fastighetsmäklare

BOSTHLM Fastighetsmäklare

BOSTHLM Fastighetsmäklare

Farsta

Filipstadsbacken 60

  • 4 rum och kök
  • 91 kvm
  • 3.495.000 kr
Värdera din bostad

Beskrivning

Rymlig gavelfyra  (disponeras idag som 3 rok) med ett kanonläge på våning 3 med milsvid utsikt. Fönster i tre väderstreck och en underbar milsvid utsikt. Lägenheten är fördelad på ett orginal kök, hall, stort vardagsrum med plats för soffa och en riktigt matbord, stor inglasad balkong i syd-västläge, två rymliga sovrum, klädkammare, badrum samt en toalett. 

Lägenhetens läge är också unikt då du har ett av söderorts största centrum bara 15 min promenad bort eller med buss som stannar utanför porten. Även Farsta Strand är bara en kort promenad bort! Behöver du ta dig inåt eller utåt kommunalt har du både T-banan, bussar och pendeltåget på ett kort gångavstånd bort. Flertalet restauranger/matställen finns i området bl.a. hamburgerstället Bun Meat Bun. Älskar du naturen har du också denna väldigt nära inpå runt om de två badvänliga sjöarna Magelungen, Drevviken och Ågesta friluftsområde. 

Omtyckt förening och en stark och stabil ekonomi med låga lån och en bra underhållsplan som följs löpande.

- Rymliga rum med plats för dubbelsäng säng
- Helt insynsskyddat med horisonten som utsikt
- Praktiskt förvaringsutrymme i klädkammaren
- Populär adress med goda kommunikationer och god ekonomi i föreningen! 

(Bostaden är registrerad som 4 rok i lägenhetsregistret.)

Föreningsinfo

Upplåtelseform och byggnad

Lägenhet - Bostadsrätt. 4 rum och kök . Våningsplan 3/6. Lägenhetsnummer 112. Föreningen Brf Adelsö 2 (org.nr. 702001-3996).

Ekonomi

Pris 3.495.000 kr. Månadsavgift 7 152 kr.

Driftskostnad

Totalt 490 kr/mån (5 880 kr/år) varav El 350 kr/mån, Försäkring 140 kr/mån.

Lägenhetens nettoskuldsättning

315 074 kr

Allmänt
Föreningen förvärvade 1957 fastigheten Adelsö 2 i Farsta i Stockholms kommun. Föreningens fastighet består av två flerbostadshus med tre respektive fem portar, sex respektive åtta våningar med totalt 165 bostadsrätter och 4 lokaler.

Byggnadsår
1957

Uppvärmning
Fjärrvärme

Marken
Föreningens mark innehas med tomträtt och avtalet sträcker sig till 2035 (enl. föreningens hemsida, 2026-04-08)

Ekonomi
Förening med stabil ekonomi. En belåning på endast 3 446 kr/kvm. I avgiften ingår kostnader för gemensamma lån, förvaltning, föreningens underhåll av fastigheterna, skatter, värme, vatten och avlopp, gemensam el, sophämtning, städning av trapphus, trädgårdsskötsel, snöröjning samt bredband. 

TV- och internetanslutning
Ansluten till kabelnät. Leverantör är Halebop och Telia.
Internet FiberLan 1000/1000 Mbit/s ingår i avgiften om den nya routen och ny TV-box (juli-aug-2025) tillhörande varje bostadsrätt används.

Gemensamhetsutrymmen
Förråd. Till bostaden hör två förråd. Ett vindsförråd och ett matkällarförråd.

Tvättstuga. I fastigheten finns två tvättstugor, en tvättstuga med 3 tvättrum och 6 tvättmaskiner. 
Den närmsta finns i porten (60) 

En förenings-/övernattningslokal ligger i port 60. Det finns 5 gemensamma källarutrymmen för cyklar och/eller barnvagnar. 

Parkering
Gratis parkering på 7-dygnsparkeringarna i området.

Utemiljö
Föreningen har en trevlig baksida mot lummig natur och en grillplats.

Utförda renoveringar