BOSTHLM Fastighetsmäklare

BOSTHLM Fastighetsmäklare

BOSTHLM Fastighetsmäklare

Enskededalen

Täppgränd 25

  • 3.5 rum och kök
  • 67 kvm
  • 3.495.000 kr / Bud
Värdera din bostad

Beskrivning

I mysiga och omtyckta Enskededalen erbjuds nu en möjlighet att förvärva en totalrenoverad (2021) och välplanerad 3.5:a med radhuskänsla, egen ingång och en härlig uteplats i skyddat och soligt läge. Bostaden disponeras idag som en 4:a av säljaren. 

Väl innanför dörren möts du av en ytterst yteffektiv lägenhet där varje kvadratmeter noga har planerats för att skapa flera rum och valmöjligheten att få plats med en hel familj. Här välkomnas du av en hall med plats för avhängning och anslutning till ett mindre lägenhetsförråd. Under klinkergolvet finns även golvvärme. Två sovrum med plats för säng och förvaringsmöbel samt ett rum som idag används som sovrum men kan också nyttjas som klädkammare, tv-rum, gästrum m.m.

Vardagsrummet har en öppen planlösning mot kök med perfekt plats för soffa och tv. Här ligger ett fint parkettgolv i Holländskt mönster. Köket är modernt med en praktisk köksö som naturligt delar av köket från vardagsrummet. Den maskinella utrustningen består av hel kyl och frys, induktionshäll, ugn, diskmaskin och erbjuder även mycket förvaring. Perfekt plats för större matbord vid stora fönsterpartier för bra ljusinsläpp. Helkaklat badrum med golvvärme utrustat med duschväggar, tvättmaskin, torktumlare och eluttag. I vardagsrummet ligger ett fint parkettgolv i holländskt mönster och i hallen klinker med golvvärme.

Stor och stabil förening med mycket god ekonomi, låg belåning och en stark kassa, 11 hyresrätter kvar som är en stor dold tillgång. 

Enskededalen är ett lugnt och familjevänligt bostadsområde strax utanför tullarna i Stockholm med med närhet till City och med Globenområdet i närområdet. Nackareservatet med rekreation och grönområden finns inom bekvämt avstånd. I området finns ICA, restauranger, Simhall, BVC, bibliotek, vårdcentral, samt flertalet förskolor och grundskola F-9, Skogskyrkogården och bageri m.m. Utmärkta kommunikationer med T-banans gröna linje, buss 163/161 samt buss 816 mot Tyresö. In till T-centralen tar det ca 14 minuter och till Gullmarsplan, med anslutande bussar, tvärbana och T-bana tar det 3 minuter.

Varmt välkommen på visning!

- Totalrenoverad lägenhet 2021
- Radhuskänsla med egen ingång mot lugn gård
- Disponeras som en 4:a av säljaren
- Mysig uteplats
- Härliga fönsterpartier
- Populär förening med mycket god ekonomi
- Föreningen äger marken
- Nära bra kommunikationer
- Trivsamt område i omtyckta Enskededalen
- Förskolor och grundskola inom 5 min promenad

Föreningsinfo

Upplåtelseform och byggnad

Lägenhet - Bostadsrätt. 3.5 rum och kök . Våningsplan Bv. Lägenhetsnummer 12381281-8208. Föreningen Brf Dalen 10 (org.nr. 769605-8085).

Ekonomi

Pris 3.495.000 kr / Bud . Månadsavgift 2 915 kr (Värme, Vatten, bredband 1000Mbit, kabel-TV (grundutbud) ingår). Andel i föreningen är 0.7085 %.

Driftskostnad

Totalt 350 kr/mån (4 200 kr/år) varav El 190 kr/mån, Försäkring 160 kr/mån. Driftkostnaderna för el och försäkring är uppskattade.

Lägenhetens nettoskuldsättning

283 409 kr

Byggår
1982

Uppvärmning
Fjärrvärme

Föreningen
Brf Dalen 10 är en s.k äkta bostadsrättsförening som registrerades 2000-06-14 och äger fastigheten Stockholm Dalen 10 sedan 2008. Föreningen utgörs idag av 114 st lägenheter med bostadsrätt, varav 11 st lägenheter samt 5 lokaler med hyresrätt. Föreningens adresser är Täppgränd 5-75 (udda nummer). För mer info besök gärna föreningens hemsida; https://dalen10.se/

Gemensamma utrymmen
Cykelförråd, lekplats, boulebana, föreningslokal, tvättstuga.

Tvättstuga
Finns mitt på gården med 4 maskiner, 1 grovtvätt, 2 torktumlare och 3 torkskåp samt mangel.

TV & Internet
Fastigheten är ansluten till Bahnhof för leverans av Bredband (fiber) 1000/1000Mbit/s och har ett gruppavtal med Tele2 för leverans av kabel-TV med grundutbud. En obligatorisk kostnad om 299kr/mån för bredband och tv tillkommer utöver månadsavgiften.

Parkeringplatser
Det finns 45 st garageplatser, 1200kr/mån och 2 st MC platser, 400kr/mån. 42 st uteplatser, 100kr/mån varav 10st platser med el-uttag för kupévärmare, 1150kr/mån, 2 st carportplatser, 1200kr/mån. Det finns totalt 22 laddstolpar för elbil varav 2 st är snabbladdare. Det finns för närvarande lediga platser.

Genomförda renoveringar
2023 Asfaltering efter bergvärmeprojektet
2023 Återställande av gårdens grönytor efter bergvärmeprojektet
2022 Investering i bergvärme, Nya FTX aggregat 
2022 Konverterat hyreslokal till 13 st bostdsrättslägenheter