BOSTHLM Fastighetsmäklare

BOSTHLM Fastighetsmäklare

BOSTHLM Fastighetsmäklare

Haninge

Sleipnervägen 63

  • 1 rum och kök
  • 59.5 kvm
  • 1.495.000 kr Utgångspris/Bud
Värdera din bostad

Beskrivning

Välkommen till en fin 1,5a i markplan med dubbel storlek på balkong i bästa västläge och med stambytt och fint badrum. Hör bor du med ett stort kök, stort allrum som enkelt kan delas av till ett sovrum/halvrum och med gott om plats för förvaring. En stor och stabil förening med närhet till centrum, kommunikationer, badsjö och vacker natur. Välkommen hem! 

Hallen är inredd med parkettgolv och en ljus tapet med svart mönster. Gott om plats för möblering och förvaring. Från hallen kan man öppna upp en dörr in till sovalkov / vardagsrum för mer ljusinläpp eller bygga ett sovrum/halvrum. 

Den inre hallen leder till köket och har plats för en hel garderobsvägg. Parkettgolv och blå tapet. Från den inre hallen når vi en rymliga klädkammaren. 

Badrummet är stambytt och fräscht med vitt kakel och mörkt klinker. Här inne finns ett badkar, WC, tvättställ med kommod och spegel ovan. Fördraget för tvättmaskin.

Köket är stort och generöst tilltaget. Vita luckor och lådfronter, ljus bänkskiva och vitt kakel ovan. Här inne finns en kyl/frys, spis och en matplats för minst 8 personer. 

Vardagsrummet är likaså väl tilltaget och inrett med parkettgolv och tapetserade väggar. Här ifrån når du ut till den dubbla balkongen i bästa västläge. 

Sovalkoven finns längst in i vardagsrummet och kan byggas igen och öppnas upp med en dörr från hallen. Detta har gjorts tidigare och spår av detta syns i parketten vilket gör det enkelt att återskapa. 

Kort sagt en toppenlägenhet med närhet till det mesta! 

Föreningsinfo

Upplåtelseform och byggnad

Lägenhet - Bostadsrätt. 1 rum och kök . Våningsplan 0 av 3 , hiss finns ej. Lägenhetsnummer 152. Föreningen HSB BRF Loke i Haninge (org.nr. 712400-0881).

Ekonomi

Pris 1.495.000 kr Utgångspris/Bud. Månadsavgift 4 824 kr (Värme, Vatten ingår. El ingår ej). Andel i föreningen är 0.10934 %.

Driftskostnad

Totalt 214 kr/mån (2 568 kr/år) varav El 175 kr/mån, Övrigt 39 kr/mån. Antal personer: 2. 39kr avser bredbandskostnad, obligatorisk. .

Lägenhetens nettoskuldsättning

635 kr År 2024

Överlåtelseavgift

1 480 kr

Pantsättningsavgift

588 kr.

Föreningen
Brf Loke är en av Haninges största föreningar och består av 637 st lägenheter på Vallavägen och Sleipnervägen.
Föreningen är mycket välskött och utöver förskolan Kastanjen tillhör även Ica Nära föreningens fastighetsbestånd. Föreningen äger även marken vilket gör att något tomtavgälld inte existerar.

Byggår
1967

Utförda renoveringar
2004 Reparation av portar och entréer.
2005 Renovering av två stycken fotbollsplaner.
2005-2006 Renovering av lekplatser.
2007 Elektroniskt passer- och bokningssystem installerades.
2007 Investering i mer energisnål tvättutrustning i tvättstugorna.
2005-2008 Renovering och komplettering av föreningens rabatter och övriga planteringar.
2007-2008 Fläktkåpor installerades i lägenheterna och ventilationsdon byttes.
2008 En del av ICA-lokalen byggdes om till förvaltningskontor.
2008 Grundvattenpumpar placerades ut i källaren på Sleipnervägen 5-11 för att få bort vattnet
från grunden och till dagvattennätet.
2008 Eluttag med timer monterades i garagen.
2008-2009 Ytterligare tre lokaler byggs om till lägenheter i föreningen.
2009-2010 Byte av undercentral för värme och varmvatten på Vallavägen 5.
2010 Gårdar bl a Sleipnervägen 29-35.
2010 Relining av kökstammar
2010-2011 Ventilation
2011 Trapphusbelysning och elmätare
2012-2013 Ventilation
2014 Tvättstugerenovering vallavägen 49