BOSTHLM Fastighetsmäklare

BOSTHLM Fastighetsmäklare

BOSTHLM Fastighetsmäklare

Nacka - Saltsjöbaden

Fidravägen 55

  • 2 rum och kök
  • 55 kvm
  • 1.795.000 kr
Värdera din bostad

Beskrivning

Välkommen till Fidravägen 55 – ett trivsamt och ljust hem i attraktivt gavelläge där stora fönsterpartier i flera väderstreck ger bostaden ett fantastiskt ljus och en härlig känsla av rymd. Här bor vi med ett lugnt och grönskande läge samtidigt som både service och kommunikationer finns nära till hands.

Bostaden erbjuder en smart och lättmöblerad planlösning där varje kvadratmeter tagits tillvara på bästa sätt. De sociala ytorna är öppna och inbjudande där kök och vardagsrum samspelar i en naturlig helhet. Här skapas gott om plats för både större matgrupp och soffdel, perfekt för såväl lugna hemmakvällar som sociala tillställningar. Köket är stilrent och funktionellt med generösa arbetsytor, god förvaring och komplett maskinell utrustning. Från vardagsrummet kliver vi rakt ut till bostadens härliga uteplats i soligt sydvästläge – en privat och trivsam plats med utrymme för både loungemöbler, odlingar och middagar under bar himmel.

Sovrummet ligger rofyllt placerat med plats för större säng och ytterligare möblemang. Tack vare det stora fönstret och det fria läget skapas en ljus och harmonisk atmosfär. Badrummet är rymligt och utrustat med dusch, wc, handfat samt egen tvättmaskin som gör vardagen extra bekväm. I entrén möts vi av en välkomnande hall med bra förvaring och plats för avhängning. Intill finns även en praktisk klädkammare som underlättar vardagen ytterligare. 

Här bor vi med närhet till natur, promenadstråk och grönområden samtidigt som bussar, skolor, förskolor och shopping finns inom bekvämt avstånd. Med smidiga kommunikationer tar vi oss enkelt vidare mot både Nacka Forum och city.

Ett hem som erbjuder ljus, lugn och sociala ytor – varmt välkommen på visning!

Föreningsinfo

Upplåtelseform och byggnad

Lägenhet - Bostadsrätt. 2 rum och kök . Lägenhetsnummer C21RG. Föreningen BRF Boklok Lännbohöjden (org.nr. 769629-3609).

Ekonomi

Pris 1.795.000 kr. Månadsavgift 4 292 kr (Värme, Vatten ingår. Bredband om 225 kr/mån ingår ej).

Driftskostnad

Totalt 400 kr/mån (4 800 kr/år) varav El 250 kr/mån, Försäkring 150 kr/mån. Antal personer: 1. Driftkostnaderna är uppskattade enligt schablon och kan därmed vara både högre och lägre för nya boende.

Lägenhetens nettoskuldsättning

687 154 kr

Byggår
2017

Fönster
3-glasfönster

Uppvärmning
Bergvärme

Ventilation
FTX-aggregat

Allmänt om föreningen
Brf Lännbohöjden bildades 2015 där inflytt skedde slutet på 2016. Föreningens byggnader består av 6 flerbostadshus med totalt 84 bostadsrätter.
Föreningen är en äkta förening som äger marken.

Kommande renoveringar
Styrelsen har inte planerat någon renovering dock kommer det att ske underhållsarbete under 2026 som t.ex. underhållsmålning på en del av fasaderna, balkongerna samt alla limträpelare - uppgifter hämtade från styrelsen 2026-05-06.

Avgiftsförändringar
Enligt föreningens stadgar sker en avgiftshöjning med minst 2 % vid årsskiftet varje år, budgetmöte hålls i slutet av året där det bestäms om en ytterligare höjning behövs. I dagsläget är ingen höjning planerad utöver den 2 % höjningen - uppgifter hämtade från styrelsen 2026-05-06.

Gemensamhetsutrymmen
Cykelparkering & miljöhus.

TV/Bredband
TV och bredband via fiber är gruppanslutet genom Tele2. En obligatorisk kostnad om 225 kr per månad tillkommer utöver månadsavgiften. I nuvarande avtal ingår bredband 100/100 via fiber, telefoni samt Tele2:s grundutbud av TV-kanaler.

Från och med början av 2027 kommer Bahnhof att ta över som bredbandsleverantör. Då uppgraderas hastigheten till 1000/1000 Mbit/s via fiber, inklusive telefoni. TV- och streamingtjänster kommer då att kunna tecknas separat.