BOSTHLM Fastighetsmäklare

BOSTHLM Fastighetsmäklare

BOSTHLM Fastighetsmäklare

Älvsjö

Götalandsvägen 245

  • 1 rum och kök
  • 39 kvm
  • 2.395.000 kr
Värdera din bostad

Beskrivning

Välkomna till ett hem med optimal planerad planlösning!

Det första som möter dig väl inne i bostaden är en öppen och praktiskt hall med plats för avhängning samt förvaringsmöjligheter i form av ett förråd precis intill hallen.

Vidare in i bostaden nås du av den öppna planlösning samt de stora fönstren!
Köksinredningen är vit och behaglig och här finns gott om förvaringsutrymme, utrustat med kyl/frys, spishäll, diskmaskin och fläkt.
Rummet ger plats för såväl matbord med sittplatser, liksom soffgrupp och en större säng.
Den generösa balkongen med utsikt över den fridfulla innergården förhöjer verkligen livskvaliteten för dig som boende.

De stora fönsterpartierna skapar ett fantastiskt ljus som strömmar in vilket skapar en genomgående känsla av rymd. Badrummet är rymligt och elegant i stilren design, fullt utrustat med wc, kommod, dusch samt spegelskåp och tvättmaskin.

Välkommen hem!

Föreningsinfo

Upplåtelseform och byggnad

Lägenhet - Bostadsrätt. 1 rum och kök . Våningsplan 3, hiss finns. Lägenhetsnummer 532. Föreningen Brf Armborstet 1 (org.nr. 769614-3499).

Ekonomi

Pris 2.395.000 kr. Månadsavgift 2 401 kr. Andel i föreningen är 0.46954 %.

Driftskostnad

Totalt 570 kr/mån (6 840 kr/år) varav El 300 kr/mån, Vatten/Avlopp 100 kr/mån, Försäkring 170 kr/mån. Antal personer: 2. Driftkostnaderna är uppskattade.

Överlåtelseavgift

2 058 kr. Betalas av köparen.

Pantsättningsavgift

888 kr.

Bostadsrättsförening allmänt
Brf Armborstet förvärvade fastigheten Armborstet 1 i Stockholm år 2008. Föreningen innefattar idag 113 lägenheter med bostadsrätt, 2 kommersiella lokaler med hyresrätt samt 65 garageplatser. Huskroppen bildar ett kvarter som sluter sig runt en gemensam grönskande gård. Under gården finns ett parkeringsgarage. Total yta 9 198 varav 8 312 kvm bostadsyta och lokalyta på ca 886 kvm.

Byggnadsår
2008

Ventilation
Mekanisk frånluftsventilation.

Fastigheten/Marken
Föreningens mark upplåts med tomträtt där tomträttsavgälden läggs om 2026-09-30.

Garage
Föreningen förfogar över 65 garageplatser som hyrs ut. Det finns även MC-platser samt laddstationer för elbil. Uthyrningen av föreningens garage administreras av förvaltaren SBC.

Gemensamhetsutrymmen
Tvättstuga (2 st), Cykelförråd (2 st), Barnvagnsrum (9 st).

Sophantering
Det finns två gemensamma miljörum i huset och i anslutning till gården finns flera nedkast för hushållssopor.

Innergården
På den gröna och barnvänliga innergården finns både planteringsytor, stort trädäck och plats för lek. Den privata gården omges av grindar mot den lugna återvändsgatan och ramas in av bostadshuset.

Bredband, kabel-TV och IP-telefoni.
Fiber-TV, IP-Telefoni samt Bredband 100/100mbit via Telia, vilken ingår i månadsavgiften.