Mariehällsvägen 30C
- 3 rum och kök
- 59 kvm
- 3.695.000 kr / BUD
-
10275
-
3642
-
11323
Beskrivning
Välkommen till den eftertraktade, nybyggda bostadsrättsföreningen Nivå i Mariehäll.
På våning 7 erbjuds en ljus och välplanerad lägenhet med trevlig utsikt och solig balkong i söderläge. Bostaden ligger i gavelläge med fönster i tre väderstreck, vilket ger ett fint ljusinsläpp under dagen.
Lägenheten har flera smarta tillval, bland annat extra isolerade väggar, spotlights i köket samt en kombinerad tvättmaskin med större kapacitet och bättre miljöklass. För mer information, se bifogade dokument och specifikation över tillval.
Här bor du med närhet till Sundbybergs centrum, som erbjuder caféer, restauranger, service, gym och matbutiker i en trivsam småstadsmiljö. Även Bromma Blocks ligger inom promenadavstånd med ett brett utbud av butiker. För den båtintresserade finns flera båtklubbar i närområdet.
Kommunikationerna är mycket goda med kort promenadavstånd till tunnelbana, pendeltåg, tvärbana, flygbussar och bussar. Från Sundbyberg tar du dig till Stockholm Central på cirka 5 minuter.
Vid intresse av visning, kontakta ansvarig mäklare.
Föreningsinfo
Upplåtelseform och byggnad
Lägenhet - Bostadsrätt. 3 rum och kök varav 2 sovrum. Våningsplan 7, hiss finns. Lägenhetsnummer 23-1001. Föreningen Brf Nivå i Mariehäll (org.nr. 769639-8499).
Byggnadssätt
Fönster: 3-glas.
Uppvärmning
Fjärrvärme.
TV- och internetanslutning
Global Connect är leverantör (Grundutbud Tv, Kostnadsfri Tv-Box, 500/500 Mbit bredband), planerat avtal ej tecknat än.
Ekonomi
Pris 3.695.000 kr / BUD. Månadsavgift 4 339 kr (I månadsavgiften ingår värme, kallvatten, grundutbud tv, bredband samt ett förråd. Individuell kostnad för varmvatten debiteras efter förbrukning. ingår). Andel i föreningen är 0.3686 %.
Driftskostnad
Totalt 460 kr/mån (5 520 kr/år) varav El 300 kr/mån, Försäkring 160 kr/mån.
Brf Nivå i Mariehäll är en äkta förening med 251 lägenheter som äger marken (2023) med adresser Mariehällsvägen 28 A-C - 30 A-K och Bällstaågatan 30-60. Detta är en unikt projekt som är byggt på taket av ett gammalt tryckeri och planen är att det ska finnas förskola i lokalen från januari 2025.
Gemensamma utrymmen:
Cykelrum, Miljörum, Förråd till samtliga lägenheter.
Kombinerade barnvagns- och rullstolsförråd i anslutning till respektive trapphus
Gård, Gemensamhetslokaler med kök och tillhörande terrasser med fantastik utsikt.
Utegym är planerat att finnas mellan huskropparna.
Parkering:
Garage finns i fastigheten Vandenbergh 9 och är upplåtna till föreningen med ett servitut, ytan innefattar 123 parkeringsplatser.
Angående garage så har alla som tecknat i projektet förtur innan en "ny" person kan få en plats i garaget.
Överlåtelseavgift: 1 313 kr betalas av köparen
Pantsättningsavgift: 525 kr
Områdesbeskrivning
Bostaden ligger i populära Mariehäll som ligger intill Bällstaån som i sin tur angränsar till mysiga Sundbyberg med dess känsla av småstad. Här finns bl.a Sundbyberg Centrum och nya Signalfabriken. I centrum finns ett stort utbud av kommunikationer, service, restauranger, caféer, SATS samt både större och mindre butiker.
De senaste åren har området utvecklats enormt med flera nyöppnade restauranger, här finns även en av Stockholms mest populäraste sushirestauranger, MGL sushi och succén Brödernas som ligger vid Mariehällstorget där du även hittar en välsorterad ICA-butik.